Opublikowany przez: Betti Joottt 2015-07-24 14:39:34
W czasie trwania ciąży w organizmie kobiety dostrzegalne są liczne zmiany. Jedną z nich może być pogorszenie się wzroku. W tym czasie trzeba szczególnie pielęgnować i dbać o swoje oczy. Najbardziej narażone są kobiety, które mają już wadę wzroku. Jednak te z przyszłych mam, których oczy do tej pory cieszyły się idealnym zdrowiem, również mogą zacząć widzieć nieznacznie gorzej. Zazwyczaj nie ma się czego obawiać, gdyż jest to sytuacja przejściowa i po porodzie wzrok wraca do normy. Warto jednak zapoznać się z poradami, dzięki którym zadbamy o to, aby nasz wzrok w ciąży jak najmniej ucierpiał.
Wzrok w ciąży - Na co zwracać uwagę?
Jeżeli do tej pory nie miałaś problemów ze wzrokiem, a nagle zaczęłaś gorzej widzieć, prawdopodobnie nie masz większych powodów do niepokoju. Przyszłe mamy, które dotąd świetnie widziały, mogą mieć lekko rozmazany obraz, zwłaszcza po męczącym dniu. Spowodowane jest to przez zmiany hormonalne, które mogą powodować powstawanie obrzęków w gałce ocznej. To prowadzi z kolei do pogorszenia widzenia, oraz pogłębienia się wady wzroku. Zazwyczaj jest to jednak sytuacja przejściowa i po urodzeniu dziecka wszystko wraca do normy.
Bardzo ważne jest, aby w czasie trwania ciąży regularnie odwiedzać okulistę, zwłaszcza, gdy wzrok przyszłej mamy nie był doskonały już przed ciążą. Oceni on, czy zmiany w widzeniu są normalne, czy może należy zacząć się niepokoić. Lekarz zrobi odpowiednie badania, oceni ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz stan siatkówki.
Zdaniem eksperta, położnej Aleksandry Nowak, niekoniecznie musi pogorszyć się wzrok w ciąży. Jednak konieczne są regularne wizyty u okulisty.
Ekspert zwraca także uwagę na to, jak powinna postępować kobieta, która posiadała już wadę wzroku przed zajściem w ciążę. „Warto wiedzieć, że ze względu na to, że układ hormonalny u kobiety w ciąży się zmienia, to lepiej zamienić soczewki na okulary, ponieważ łzy zmieniają swój skład i wiele pacjentek mówi o tym, że oczy je pieką.” - mówi Aleksandra Nowak. Jej zdaniem, kobieta z wadą wzroku nie musi również rezygnować z porodu wywołanego siłami natury, jeśli jej ciśnienie będzie regularnie kontrolowane.
Kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać - wzrok w ciąży:
Nie należy dźwigać. Nie tylko ze względu na ciążę, ale również dlatego, że noszenie ciężkich rzeczy może spowodować odklejenie się siatkówki.
W czasie trwania ciąży powinno się jak najmniej czasu spędzać przed komputerem. Lekarze zalecają, aby przyszła mama nie siedziała przed monitorem dłużej niż 4 godziny dziennie, oraz regularnie używała kropli nawilżających do oczu. W przeciwnym razie może wystąpić przypadłość zwana zespołem suchego oka, której objawy to pieczenie, uczucie piasku w oczach, oraz zaczerwienienie.
Podczas ciąży wskazane jest zastosowanie diety bogatej w witaminy wspomagające odpowiednie zdrowie oczu. Zalecane są głównie produkty zawierające witaminę A i beta-karoten (np. ryby, marchew, dynia, morele, pomidory).
Warto w tym czasie samemu dbać o zdrowe oczy, łykając regularnie ogólnodostępne na rynku tabletki zawierające luteinę, która wspomaga odpowiedni przebieg ciąży. W pierwszej fazie cyklu stężenie luteiny jest bardzo niskie, a niedobór luteiny może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia kobiety spodziewającej się dziecka.
Należy unikać infekcji, zwłaszcza w pierwszym okresie ciąży, nie przyjmować niektórych leków, które mogą odbić się na wzroku dziecka.
Regularne wizyty u okulisty, zwłaszcza, jeśli zmiany wzroku niepokoją, są wyraźnie duże, lub nie ustąpiły po porodzie.
Kontrola stanu siatkówki - zrób badanie dna oka jeszcze przed zajściem w ciążę, oraz w czasie ciąży.
Regularne używanie kropli nawilżających do oczu.
Zastąpienie soczewek okularami - jeśli na co dzień nosisz soczewki, mogą one stanowić dyskomfort podczas trwania ciąży. U około 25 proc. kobiet w ciąży występuje nietolerancja szkieł kontaktowych, zazwyczaj objawiająca się pieczeniem lub łzawieniem.
Życzymy Wam jak najzdrowszej perspektywy drogie mamy, bo już wkrótce przed Wami najpięknieszy widok na świcie, którego nigdy nie zapomnicie. :)
Beata Jakóbczyk
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.